POLANDA : - powered by PolishForums Classifieds [63] Off-Topic [126]
Results: 28    

Home / Off-Topic

Proszę sprawdzić mój tekstHomogenik
18 Nov 2012  #21

Serdecznie dziękuję Zetirek, te wyjaśnienia naprawdę są bardzo pomocne.

Zrobiłem inne ćwiczenie, proszę sprawdzić kilka zdań jeśli macie do tego czas.

Kartka świąteczna
Drogie Basio i Marku,
Mojemu ulubionemu rodzeństwu życzę zdrowie, dobre marzenia i wysypiające nocy. Niestety w tym roku nie mogę jechać do Polski aby święcić z wami Boże Narodzenie, ale wysyłam szczerą miłość.
Serdecznie,
Jurek

Dobry katolik chodzi w każdą niedzielę do kościoła
Podczas kiedy zwolennik nowoczesnych kapitalistycznych demokracji ma swoje duchowe doświadczenie pochodząc w którekolwiek centrum handlowe, wchodząc którędykolwiek w tym nowożytną świątynię, katolik woli chodzić do kościoła i w każdą niedzielę musi tam wejść i siadać. Czyli dobry katolik to robi. Dzisiaj w różnych krajach i dla wielu ludzi religia zostaje prywatną sprawą. Niektórzy są bardziej zafascynowani przez technologię i konsumpcję wielu produktów, a nie chcą siedzieć w kościele i słuchać starych księży czytając paraboly starożytnej książki. Ale co z duchowości? Czy to dzisiaj zostaje tylko innym produktem konsumpcyjnym, ubocznym jak są inny? Czy zasady podstawowych religii jeszcze mają wpływ na każdy z nas? Świat stale się zmienia, a uwaga ta jest szczególnie stosowna w odniesieniu aktualnego światu, w którym szybko przekształcą się normy, prawa i wartości społeczne, szybciej niż w zeszłych czasach. Czy to znaczy, że będziemy mieć lepsze warunki życia? Jak stary bóg znika inny się wznosi, a wiele tych „bogach” dzisiaj mamy, z których Gospodarka nie gwarantuje ani bezpieczeństwa, ani godności większości ludzi na Ziemia. Prawdę mówiąc, każdy ustrój mając potęgę na wielką skalę jednocześnie ma skłonność do nadużywania tej siły. A gdy siedzimy w kościołach, albo chodzimy przez gigantyczne sklepy, potężni walczą. To niewątpliwie jest nieodmienna rzeczywistość : walka.
Ziemowit
21 Nov 2012  #22

Zwróć uwagę na liczbę gramatyczną czasownika (pojedyncza lub mnoga) oraz na rodzaj gramatyczny rzeczownika (męski, żeński, nijaki). Jesteś francuskojęzycznym Kanadyjczykiem z Quebecu? Język francuski różni się czasami znacznie od języka polskiego w obu wyżej wymienionych aspektach. Tak więc:

a) w [zamiast w tym]nowożytną świątynię (chociaż przymiotnik i końcówka deklinacyjna rzeczownika są poprawne);
b) zwolennik nowoczesnych kapitalistycznych demokracji : po polsku użyjemy tu zdecydowanie liczby pojedynczej - nowoczesnej kapitalistycznej demokracji.

Są zafascynowani przez technologię [sont fascinés par la technologie] : Są bardziej zafascynowani techologią.

Wybierasz bardzo trudne tematy do ćwiczeń w języku obcym. To są rozważania o nieomal filozoficznym charakterze. By je prowadzić potrzebne jest perfekcyjne opanowanie języka, a zwłaszcza dobre opanowanie dosyć finezyjnego intelektualnie słownictwa. Do tego z kolei potrzebna jest lektura tekstów odpowiednio wysokiej próby. Tak więc na razie doradzałbym Ci zejście na trochę niższy intelektualnie poziom pisarstwa.
Homogenik
21 Nov 2012  #23

Nie wiem dlaczego napisałem w tym zamiast w tę... Prawie nigdy nie robię tego błędu. To żenujące! A wiem, że te tematy są za trudne w stosunku do mojego poziomu polskiego, ale po prostu byli ćwiczeniami mojego podręczniku uczenia się polskiego, „Hurra Po Polsku 3” (z tymi ostatnimi ćwiczeniami już skończyłem ten podręcznik). Sprawdziłem jeszcze raz te teksty.

Kartka świąteczna
Drogie Basio i Marku,
Mojemu ulubionemu rodzeństwu życzę zdrowia, dobrych marzeń i spokojnego snu. Niestety w tym roku nie mogę jechać do Polski i świętować z wami Boże Narodzenie, ale wysyłam szczerą miłość.
Serdecznie,
Jurek

Dobry katolik chodzi w każdą niedzielę do kościoła
Podczas kiedy zwolennik nowoczesnej kapitalistycznej demokracji ma swoje duchowe doświadczenie pochodząc w którekolwiek centrum handlowe, wchodząc którędykolwiek w nowożytną świątynię, katolik woli chodzić do kościoła i w każdą niedzielę musi tam wejść i siadać. Czyli dobry katolik to robi. Dzisiaj w różnych krajach i dla wielu ludzi religia zostaje prywatną sprawą. Niektórzy są bardziej zafascynowani technologią i mają obsesję na punkcie konsumpcji wielu produktów, a nie chcą siedzieć w kościele i słuchać starych księży czytając paraboly starożytnej książki. Ale co z duchowości? Czy to dzisiaj zostaje tylko innym produktem konsumpcyjnym, ubocznym jak są inny? Czy zasady podstawowych religii jeszcze mają wpływ na każdy z nas? Świat stale się zmienia, a uwaga ta jest szczególnie stosowna w odniesieniu aktualnego światu, w którym szybko przekształcą się normy, prawa i wartości społeczne, szybciej niż dawniej. Czy to znaczy, że będziemy mieć lepsze warunki życia? Jak stary bóg znika inny się wznosi, a wiele z tych „bogów” dzisiaj mamy, z których Gospodarka nie gwarantuje ani bezpieczeństwa, ani godności większości ludzi na Ziemia. Prawdę mówiąc, każdy ustrój mając potęgę na wielką skalę jednocześnie ma skłonność do nadużywania tej siły. A gdy siedzimy w kościołach, albo chodzimy przez gigantyczne sklepy, możni walczą. To niewątpliwie jest nieodmienna rzeczywistość : walka.
Marysienka
21 Nov 2012  #24


Kartka świąteczna
Drogie Basio i Marku,is Marek a boy?
Mojemu ulubionemu rodzeństwu życzę zdrowia, dobrych marzeń i spokojnego snusleep? or dreams?. Niestety w tym roku nie mogę jechać do Polski i świętować z wami Boże Narodzenie, ale wysyłam szczerą miłość.
Serdecznie,
Jurek

Dobry katolik chodzi w każdą niedzielę do kościoła
Podczas kiedy zwolennik nowoczesnej kapitalistycznej demokracji ma swoje duchowe doświadczenie pochodząc w którekolwiek centrum handlowe, wchodząc którędykolwiek w tę nowożytną świątynię, katolik woli chodzić do kościoła i w każdą niedzielę musi tam wejść i siadaćsiadać means sit down, you probably wanted to say sit - siedzieć. Czyli dobry katolik to robi. Dzisiaj w różnych krajach i dla wielu ludzi religia zostaje prywatną sprawą. Niektórzy są bardziej zafascynowani technologią i mają obsesję na punkcie konsumpcji wielu produktów, a nie chcą siedzieć w kościele i słuchać starych księży czytając paraboly word parabola exists, but most people don't use it, i would say "przypowieści" lub to be less specific "fragmentu/ów"starożytnej książki. Ale co z duchowości?po "z" Narzędnik, nie Miejscownik Czy to dzisiaj zostaje tylko innym produktem konsumpcyjnym, ubocznym jak są inny? Czy zasady podstawowych religii jeszcze mają wpływ na każdyBiernik, (kogo) z nas? Świat stale się zmienia, a uwaga ta jest szczególnie stosowna w odniesieniu aktualnego światu, w którym szybko przekształcą się I would use "not finished" aspect, przekształcają się(or even "zmieniają się") normy, prawa i wartości społeczne, szybciej niż dawniej. Czy to znaczy, że będziemy mieć lepsze warunki życia?
Jak stary bóg znika inny się wznosi, a wiele z tych „bogów” dzisiaj mamy, z których Gospodarka nie gwarantuje ani bezpieczeństwa, ani godności większości ludzi na Ziemia. Prawdę mówiąc, każdy ustrój mając potęgę na wielką skalę jednocześnie ma skłonność do nadużywania tej siły. A gdy siedzimy w kościołach, albo chodzimy przez gigantyczne sklepy, możni walczą. To niewątpliwie jest nieodmienna rzeczywistość : walka.

I'm miserable at explaining things, names of cases in Polish are :
nominative (mianownik), genitive (dopełniacz), dative (celownik), accusative (biernik), instrumental (narzędnik), locative (miejscownik), and vocative (wołacz).

Also, do you want to sound like an angsty teenager and fighting atheist?
jadis
22 Nov 2012  #25

Kartka świąteczna

Droga Basiu i Marku

(Jeżeli to jest twoje rodzeństwo to: Kochana Basiu i Marku)

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia mojemu ulubionemu rodzeństwu życzę zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Niech Wigilia upłynie Wam w atmosferze radości i miłości, a Nowy Rok spełni wszystkie Wasze marzenia.

Niestety w tym roku nie mogę pojechać do Polski i świętować z Wami ale wysyłam Wam całą moją miłość.

Wesołych Świąt,

Jurek

cinek
24 Nov 2012  #26

Czy to mógłoby być coś innego, na przykład podmiot, czasownik, przydawka i okoliczniki? Czy jest podstawowy szyk po polsku, czy nie?

Szyk zdania jest zdeterminowany przez to co jest najważniejszą informacją jaką chcemy przekazać. Aby to zrozumieć, najlepiej jest ułożyć sobie pytanie, na które nasze zdanie ma byc odpowiedzią. Element 'kluczowy' naszej odpowiedzi, czyli to, o co pytamy, musi się znaleźć na końcu zdania.

Przykłady:

od kilka lat na rynku pracy w Polsce zatrudnianych jest coraz więcej cudzoziemców

Do tego zdania pytanie brzmiało by: 'Coraz więcej jakich ludzi zatrudnia się w polsce od kilku lat?' Jakich ludzi? -> Cudzoziemców. Więc 'cudzoziemcy' muszą wylądować na końcu zdania.
Oczywiście, Twoje zdanie oryginalnie nie było odpowiedzą na pytanie, lecz jego intencją było podkreślenie że to właśnie cudzoziemców jest coraz więcej, stąd taki właśnie szyk jest poprawny.

Od kilku lat coraz więcej cudzoziemców zatrudnianych jest na rynku pracy w Polsce

Do tego zdania pytanie było by zupełnie inne, a mianowicie: Gdzie zatrudnia się od kilku lat coraz wiecej cudzoziemców? Gdzie? -> w Polsce.
Takie szyk nie pasuje do kontekstu Twojego tekstu, ponieważ cały ten tekst jest o Polsce, więc nie ma sensu podkreślać tego. Pasował by on natomiast do wypowiedzi na temat. migracji ludzi do różnych krajów, opisując gdzie liczba obcokrajowców spada, a gdzie rośnie. np:
"W całej Europie ludzie migrują za pracą. Na zachodzie napływ obcokrajowców do pracy jest zjawiskiem od dawna niezmiennym, natomiast od kilku lat coraz więcej cudzoziemców zatrudnianych jest na rynku pracy w Polsce"

CInek
zetigrek
25 Nov 2012  #27

czyli to, o co pytamy, musi się znaleźć na końcu zdania.

Czyli odwrotnie niż mu powiedziałam. He he, już więcej porad językowych nie będę dawać, bo jeszcze gorzej namieszam :)

Ktoś kiedyś powiedział na tym forum, że nie należy się pytac o gramatykę ludzi, którzy nie są nauczycielami lub nie mają odpowiedniego wykształcenia w tym zakresie... to prawda, na poczekaniu trzeba samemu wydedukować jakimi zasadami posługuje się język, a przecież nasze odczucia wcale nie muszą być poprawne.
Maga1994
13 Dec 2013  #28

Tekst jest uroczy i ja go doskonale rozumiem:) Każdy się pozna, że nie jesteś Polakiem, ale jest to doskonale zrozumiałe i powinieneś to wiedzieć aby się nie krępować i wykorzystywać ten język :)

PreviousNext
Gazeta Wyborcza is advertised on every page of state exams for schools! [10]FEMINIST MOVEMENTS - AND ALL THE TRUTHS EXPOSED [11]


Home / Off-Topic / Proszę sprawdzić mój tekstTop